صفحه اول   Home Türkçe کوردی English Deutsch Français تماس با ما    Contact Us
پذيرش سايت > اخبار و گزارشات > جایزه نوبل صلح ۲۰۱۸ به نادیا مراد و دنیس موکویگی

نسخه قابل چاپ


جایزه نوبل صلح ۲۰۱۸ به نادیا مراد و دنیس موکویگی

پنج شنبه 29 نوامبر 2018

رادیو زمانه


جمعه ۵ اکتبر / ۱۳ مهر کمیته صلح نوبل اعلام کرد جایزه نوبل صلح ۲۰۱۸ را به دلیل فعالیت‌های نادیا مراد و دنیس موکویگی در ارتباط با توقف خشونت جنسی به‌عنوان ابزار جنگی در درگیری‌های نظامی اهدا کرده است. این جایزه سه‌شنبه ۱۱ دسامبر/ ۲۰ آذر در مراسمی رسمی در استکهلم به این دو اهدا شد. نادیا مراد از اواسط تابستان سال ۲۰۱۴ (۱۳۹۳) زمانی که ۲۱ سال سن داشت به‌مدت سه ماه به‌عنوان برده‌ جنسی گروه «دولت اسلامی» (داعش) در اسارت این گروه تروریستی بود. دنیس موکوِگی پزشک متخصص زنان و اهل کنگو نیز پیش از این در سال ۲۰۱۴ جایزه ساخاروف را دریافت کرده است.

دنیس موکویگی در سخنان خود به هنگام دریافت جایزه صلح نوبل گفت که «بی‌تفاوتی جامعه ما را می‌خورد و می‌تراشد»، حکومت کنگو در حال غارتگری منابع به قیمت خشونت‌های مختلف از جمله خشونت جنسی است و رهبران جهان نیز تجارت و سود اقتصادی را به حمایت از زنان و مقابله با اعمال خشونت علیه آنان اولویت می‌دهند.

نادیا مراد نیز در این مراسم به انتقاد از بی‌توجهی و بی‌عملی جامعه بین‌المللی پرداخت و گفت: «من به دنبال همدلی بیشتر نیستم. می‌خواهم این احساسات به عمل بدل شوند.» نادیا مراد در این مراسم همچنین خواهان اعطای پناهندگی به قربانیان نسل‌کشی داعش شد و در بخشی از سخنرانی خود به مناسبت دریافت نوبل صلح گفت: «تنها جایزه در جهان که می‌تواند کرامت انسانی ما را به ما بازگرداند، مجازات جانیان و برقراری عدالت است.»

نادیا مراد و دنیس موکویگی برندگان جایزه نوبل صلح ۲۰۱۸

SPIP | اسکلت | | نقشه ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0